Depresja. Zachorować możemy bez względu na porę roku.
Depresja - może na nią zachorować bez względu na porę roku; słoneczne lato czy deszczową jesień. Jeżeli osiowe objawy depresji będą towarzyszyły nieustannie przez 14 dni, to pomóc mogą tylko fachowcy.
Czym jest depresja? Na świecie przeprowadzono wiele badań struktury mózgu, które potwierdzają, że depresja jest chorobą mózgu. Psychiatrzy potrafią wskazać na różnice w strukturze mózgu człowieka zdrowego, a człowieka chorującego na depresję.
Jak można rozpoznać depresję i odróżnić ją od chwilowego smutku, chandry i lenistwa? Jak tłumaczą specjaliści ze świnoujskiego Zespołu Centrum Zdrowia Psychicznego objawów jest kilka.
- Pierwszym osiowym objawem jest obniżony nastrój, który trwa nawet w chwilach radości. Osoba z objawami depresji będzie reagowała obniżonym nastrojem na wszystkie sytuacje. To tak zwana „areaktywność” - tłumaczą przedstawiciele zespołu - Kolejnym objawem będzie znaczne obniżenie zainteresowań i anhedonia, która jest niemożnością przeżywania pozytywnych emocji. Następnymi objawami, na które należy zwrócić uwagę, to znaczący spadek masy ciała i bezsenność, ale także utrata energii, zaburzenia koncentracji, poczucie winy, obniżenie własnej wartości.
Najpoważniejszym objawem są jednak nawracające myśli samobójcze. Trzeba wiedzieć, że depresja jest choroba śmiertelną. W 10 procentach przypadków chory ginie śmiercią samobójczą.
- Nie wszystkie z wymienionych objawów muszą występować łącznie. Mogą pojawiać się w różnym nasileniu i musi pojawić się ich kilka, aby móc postawić diagnozę depresji. Każdy chory choruje też nieco inaczej - mówią specjaliści.
Osoba z chorobą depresji zaczyna znacznie gorzej funkcjonować w swoich życiowych obszarach: w domu, w pracy. Zaniedbuje obowiązki, nie ma ochoty dbać o siebie, wycofuje się z kontaktów społecznych, bo nie ma na nie sił ani ochoty. Na szczęście depresję można i powinno się leczyć: farmakologicznie (u lekarza psychiatry) i terapią (u psychoterapeuty).
Chrońmy siebie, chrońmy innych!
Zespół Centrum Zdrowia Psychicznego