Przyjęcie Pacjenta do szpitala
Udzielenie pomocy medycznej, przeprowadzenie wstępnej diagnostyki oraz wszelkich formalności związanych z przyjęciem pacjentów do Szpitala odbywa się w odpowiednich Izbach Przyjęć usytuowanych na parterze (Izba Przyjęć Internistyczna, Chirurgiczna i Pediatryczna) oraz drugim piętrze (Izba Przyjęć Oddziału Położniczo-Ginekologicznego).
Udzielanie świadczeń zdrowotnych odbywa się na podstawie zapisów:
- Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. 2011 Nr 112 poz. 654)
- Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636)
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).
Ustawa o działalności leczniczej:
Art. 3. 1. Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
Art. 55 ust. 4 Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne lub o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny:
1) następuje po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny;
2) jest dokumentowane w dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
Art. 57.1. Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Art.58 Świadczeniobiorca ma prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu , który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie skierowania lekarza, lekarza dentysty lub felczera, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne.
Art. 60 W stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane bez wymaganego skierowania.
Przed wykonaniem wszelkich czynności diagnostyczno-leczniczych i pielęgnacyjnych Pacjent lub członek jego rodziny powinien przedstawić następujące dokumenty:
- aktualny dokument uprawniający do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych
- dowód osobisty
- skierowanie do szpitala wraz z wynikami badań
- ostatnie wypisy ze szpitala oraz dokumenty potwierdzające dotychczasowe leczenie
Pacjent powinien również zabrać ze sobą:
- piżamę, szlafrok i kapcie
- przybory toaletowe i ręcznik
- zażywane na stałe leki
Po wykonaniu wszelkich niezbędnych czynności związanych z przyjęciem do szpitala pracownik Izby Przyjęć przekaże Pacjenta do odpowiedniego oddziału. Tam zaopiekuje się nim pielęgniarka, która pokaże miejsce w sali, zapozna z innymi Pacjentami, poinformuje o zwyczajach panujących w oddziale, Prawach Pacjenta, czekających Go czynnościach i zabiegach a także o możliwości kontaktu z bliskimi.
Chory w stanie zagrożenia życia przekazywany jest do oddziału lub na Blok Operacyjny w asyście zespołu anestezjologicznego.