BIPBIP

Warto dbać o swoje zdrowie, prawda? Kiedy boli nas ząb wybieramy się do dentysty, gdy złamiemy rękę, idziemy do chirurga, a kiedy boli nas ucho, to udajemy się do laryngologa. Dlaczego więc nie udać się po pomoc do specjalisty, który zadba o nasze zdrowie psychiczne? Chcemy przybliżyć Naszym Czytelnikom specyfikę trzech zawodów: psychiatry, psychologa i psychoterapeuty uzależnień.

Psychiatra, psycholog i psychoterapeuta uzależnień - każdy z nich zajmuje się psychiką człowieka. Różne są jednak metody i techniki pracy tych specjalistów.

Lekarz psychiatra. Zadaniem psychiatry jest diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych i zachowania człowieka. Najczęściej ze względu na stereotypy Państwo obawiają się wizyty u tego specjalisty, a przecież jest to taki sam lekarz, jak wspomniany na początku chirurg czy laryngolog. Psychiatra, zgodnie ze swoimi kompetencjami, może leczyć pacjenta farmakologiczne i może wystawić zwolnienie od pracy na czas leczenia. Warto wybrać się do tego specjalisty, jeśli zaobserwujemy u siebie: utrzymujące się przez dłuższy czas wahania nastroju, wzmożony lęk, utrzymujący się przez ponad 14 dni smutek czy bezradność. Bezwzględnie należy szukać pomocy u tego specjalisty w przypadku myśli samobójczych, czy też prób suicydalnych.

Psychologiem zostaje osoba, która ukończyła jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. W trakcie studiów student psychologii wybiera specjalność, którą chce szeroko zgłębiać np. psychologię kliniczną, psychologię dziecka czy psychologię sądową.   Do psychologa warto wybrać się wtedy, gdy np. potrzebujemy diagnozy psychologicznej, inteligencji, mamy trudności ze zrozumieniem i przeżywaniem własnych emocji. Psycholog prowadzi też  poradnictwo psychologiczne czy interwencję kryzysową.

Natomiast jeżeli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, czy uzależnieniem od komputera, wówczas wybierasz psychoterapeutę uzależnień. Leczenie odwykowe może być prowadzone indywidualnie, grupowo, wzmacnianie grupami wsparcia. Terapia w pierwszej leczenia buduje motywację do odstawienia substancji psychoaktywnych czy uzależnień behawioralnych. Pozwala zrozumieć istotę choroby i wspierać pacjenta w trzeźwości.

Musisz wiedzieć, że im szybciej zdecydujesz się na wsparcie specjalistów, tym szybciej odzyskasz radość  życia, a przede wszystkim większy jego komfort. Nie bagatelizuj problemów! Opóźnienie decyzji o leczeniu, pogłębia tylko trudności.

Chrońmy siebie, chrońmy innych!
Centrum Zdrowia Psychicznego

Leczenie psychiatryczne i psychologiczne: 913267316
Leczenie uzależnień: 913267314

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję