Dzisiaj (26 czerwca) obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków.
Dzisiaj (26 czerwca) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. To nałóg, który rujnuje życie milionom ludzi na całym świecie i może doprowadzić do śmierci. - Przy wsparciu specjalistów można powrócić do funkcjonowania bez substancji psychoaktywnych i odzyskać radość życia. Najczęściej nie jest to łatwa droga, ale warto rozpocząć leczenie; nie tylko ze względu na siebie, ale i osoby bliskie - mówią terapeuci z przyszpitalnego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Jak powiedziała nam Aneta Całus, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu narkotyki są jednym z najczęstszych problemów z jakimi do placówki zgłaszają się pacjenci; zaraz po alkoholu.
- Nieważne czy problem jest mały, czy duży. Z każdym należy się zmierzyć - mówi A. Całus - Najwięcej pacjentów zmagających się z uzależnieniem od narkotyków trafiało do nas cztery do pięciu lat temu w związku z dopalaczami. To jednak nadal spory problem, któremu trzeba przeciwdziałać. Zachęcamy, żeby korzystać z pomocy specjalistów. Nasi terapeuci niemal każdego dnia pomagają pacjentom zwalczać nałóg - dodaje.
Kiedy warto zwrócić się po pomoc? - Po pomoc warto zwrócić się zawsze - odpowiada Anna Głowacka, specjalista psychoterapii uzależnień z Centrum Zdrowia Psychicznego - Niektórzy przychodzą do nas w celach profilaktycznych, np. gdy są zaniepokojeni swoim zachowaniem po zażyciu substancji psychoaktywnej. Zwracają się do nas również rodzice, których dzieci miały kontakt z tego typu używkami lub kolegują się z osobami, które je zażywają - dodaje.
Jak tłumaczy nasza rozmówczyni w przypadku osób zażywających narkotyki jest wiele sygnałów, które powinny skłonić je do szukania pomocy; np. sytuacje, w których nie potrafią odmówić sobie zażycia substancji psychoaktywnej i gdy ich myśli krążą wokół niej. Następuje również moment, w którym uzależniony zaczyna ukrywać się ze swoim problemem i okłamywać bliskich co do ilości oraz częstotliwości przyjmowania tego typu używek.
- To również kwestia życiowego biegu i stresu, z którym nie potrafi sobie dana osoba poradzić inaczej, niż przyjmując narkotyki. Często problemem jest brak alternatywy na spędzanie czasu wolnego. Podczas terapii pomagamy znaleźć pasję i zainteresowania - dodaje A. Głowacka.
Praca z osobami uzależnionymi odbywa się zarówno indywidualnie jak i w grupach. Niektórzy z pacjentów decydują się tylko na jedną z tych form leczenia. - Dla części pacjentów terapia w grupach wiąże się ze stresem, zwłaszcza na początku. Są też tacy, którzy wolą tylko taką formę leczenia - dodaje A. Głowacka.
Niektórzy pacjenci powracają do używek nawet po kilkunastu latach abstynencji, np. w związku z przykrymi wydarzeniami, które zaszły w ich życiu.
- To praca nad sobą przez całe życie. Po zażyciu narkotyków dochodzi do zmian w obszarze m.in. kory przedczołowej mózgu, która jest odpowiada za zdolność myślenia, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji i samokontroli wobec impulsów, ale odpowiada także za nasze emocje. Istnieje możliwość poznania mechanizmów, które prowadzą pacjenta do tego, że sięga po narkotyk i ograniczenia ich bądź wyeliminowania. Czasami jest to jednak praca nad ograniczaniem szkód. Sukcesem jest już fakt, że osoba uzależniona przyznaje, że ma problem i zaczyna szukać fachowej pomocy - dodaje A. Głowacka.
***
Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu jest otwarte w godzinach od 7.30 do 18.00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty w godzinach od 7.30 do 15.00. Rejestrować można się pod numerem tel. 91 32 67 316 lub osobiście od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.00. Budynek mieści się obok szpitala, a wejście jest od ul. Jana z Kolna. Pacjent otrzyma pełną informację do kogo i kiedy ma się zgłosić.
fot. Canva