Laboratorium | profil tarczycowy: promocja badań profilaktycznych
Choroby tarczycy stanowią istotny problem XXI wieku. Specjaliści oceniają, że problem z tarczycą na całym świecie ma ponad 300 mln ludzi, ale nawet połowa z nich o tym nie wie. Dysfunkcja hormonalna tarczycy może prowadzić do rozmaitych zaburzeń metabolicznych, a także mieć wpływ na serce, płodność, układ nerwowy oraz rozwój dzieci. Dzięki możliwościom diagnostycznym dostępnym w dobie współczesnej medycyny możliwa jest ocena kondycji gruczołu tarczowego oraz wczesne wykrycie nieprawidłowości w jego pracy. Postawiona w odpowiednim czasie adekwatna diagnoza i rozpoczęcie właściwej terapii umożliwiają zapobieganie groźnym powikłaniom oraz poprawiają jakość życia pacjentów.
Podstawową funkcją tarczycy jest produkcja i wydzielanie do krwioobiegu hormonów, które są niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu. Ich wydzielanie jest regulowane przez tyreotropinę (TSH) – hormon produkowany przez przysadkę mózgową.
W ludzkim organizmie tarczyca wraz ze swoimi hormonami kontroluje i reguluje pracę wielu tkanek oraz procesów w tym:
- przemiany metaboliczne,
- pracę mózgu i całego układu nerwowego,
- perystaltykę jelit,
- pracę mięśnia sercowego,
- pracę hormonów płciowych,
- rozwój organizmu (reguluje wzrost),
- metabolizm kości,
- termogenezę (utrzymywanie i wytwarzanie ciepła).
Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w okresie płodowym i noworodkowym. Wpływają na stan zdrowia dziecka po porodzie, a w szczególności na jego rozwój intelektualny.
Choć chorujący gruczoł tarczowy nie boli, to nawet niewielkie zachwianie poziomu wydzielanych przez nią hormonów może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości:
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- spadek lub przyrost masy ciała,
- zwiększona nerwowość,
- zaburzenia hormonalne,
- problemy z włosami,
- bladość i suchość skóry,
- zwiększenie potliwości,
- zaburzenia snu,
- drżenia rąk.
Nieleczone zaburzenia pracy tarczycy mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W przypadku występowania nawet dyskretnych objawów należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku chorób tarczycy.
Morfologia - jest badaniem diagnostycznym, który służy do jakościowej i ilościowej oceny składu krwi, m.in. liczby białych i czerwonych krwinek oraz stężenia hemoglobiny. Jest to pierwszy krok w diagnostyce wielu chorób – od anemii po stany zapalne i choroby rozrostowe.
Wapń całkowity - poziom hormonów tarczycy jest w dużej mierze determinowany gospodarką mineralną organizmu, a dokładnie poziomem wapnia.
TSH - hormon ten produkowany przez przysadkę mózgową powoduje zwiększenie masy tarczycy (poprzez zwiększenie wielkości i ilości tarczycowych komórek pęcherzykowych), zwiększenie przepływu krwi przez ten narząd oraz stymuluje produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy – T3 i T4. Stanowi najczulszy wskaźnik wahań wydzielania hormonów tarczycy. Jest testem pierwszego rzutu w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy. Podwyższone wartości TSH w krwi obwodowej wiążą się z niedoczynnością tarczycy (hipotyreoza), a obniżone stężenia TSH z nadczynnością tarczycy.
FT3 - stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3). Trójjodotyronina stanowi około 5% wszystkich hormonów tarczycy. Wykazuje większą aktywność metaboliczną w porównaniu do T4, a także szybszy metabolizm oraz szerszy zakres działania. Pochodzi głównie z pozatarczycowej konwersji tyroksyny (T4) w tkankach obwodowych.
FT4 - Stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową tyroksyny (T4). Tyroksyna jest głównym produktem metabolicznym gruczołu tarczowego.. W 99,95% związana jest białkami transportującymi hormony. T4 nie wykazuje większej aktywności biologicznej i pełni funkcję prohormonu. W tkankach obwodowych hormon ten jest przekształcany w trójodotyroninę (T3), której wolna frakcja (FT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych.
Anty-TPO są przeciwciałami skierowanymi przeciwko peroksydazie tarczycowej. Badanie tych przeciwciał zaliczane jest do najczulszego testu wykrywającego autoimmunologiczne choroby tarczycy. Najwyższe stężenia (stężenie może dochodzić nawet do kilku tysięcy) obserwuje się u pacjentów cierpiących na wole Hashimoto. Częstość występowania wyżej wymienionych przeciwciał w tej chorobie to ok. 90% przypadków. Te same autoprzeciwciała obserwuje się w 60-80% przypadków choroby Garvesa-Basedowa.
Anty-TG są przeciwciałami wytwarzanymi przeciwko tyreoglobulinie. Tyreoglobulina jest wytwarzana przez gruczoł tarczycowy. Stanowi główny element koloidu pęcherzyków tarczycy, a jej główną funkcją jest magazynowanie i synteza hormonów tarczycy. Anty-TG wykrywane są u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów chorobą Hashimoto.
cena standardowa: 198,00 zł
od poniedziałku, 14.10.2024 r. do końca miesiąca, promocja -20 % 158,40 zł