BIPBIP

22 gru 2024
Podziękowania
dla Szpitala

Agnieszka Natorska

Podziękowania od pacjentów dla pracowni endoskopii

Niektóre badania, jak te wykonywane w poradni gastroenterologicznej i pracowni endoskopii, mogą budzić niepokój czy skrępowanie. Jednak zespół naszego szpitala doskonale rozumie te obawy i robi wszystko, by pacjenci czuli się zaopiekowani, by czuli się komfortowo.

Dzięki cierpliwości, zrozumieniu i profesjonalizmowi, badania przebiegają w spokojnej i przyjaznej atmosferze, czego dowodem jest wysoka ocena samych pacjentów (przychodzi wiele podziękowań na naszą szpitalną skrzynkę!).

Na zdjęciu bardzo doświadczona, wręcz niezastąpiona i bardzo ceniona część zespołu z pracowni, panie: Sławomira Augustyniak oraz Wioletta Trzcińska.

05 gru 2024
Aktualności
Agnieszka Natorska

Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – dzień, który przypomina o ludziach, którzy swoim czasem i zaangażowaniem zmieniają świat na lepsze. Wolontariusze to osoby, które bezinteresownie wspierają innych, przynosząc pomoc, uśmiech i wsparcie tam, gdzie jest ono potrzebne.

Z tej okazji chcemy serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy na przestrzeni lat wspierali nasz szpital – swoją obecnością, rozmową i pomocą w codziennych działaniach. Wasza praca naprawdę ma znaczenie i jest nieoceniona! Dziękujemy, że jesteście z nami.

05 gru 2024
Aktualności
Agnieszka Natorska

Głosujemy na szpitalne projekty w Budżecie Obywatelskim

Wystartowało głosowanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Świnoujścia do udziału – to Wasza szansa, by mieć realny wpływ na rozwój naszego miasta! Szczególnie liczymy na Wasze wsparcie dla projektów związanych ze Szpitalem Miejskim:

  • ZMIENIAJĄC MYŚLENIE, POPRAWIASZ NASTAWIENIE
  • KONTROLA I KOMFORT – KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA I PROFILAKTYKA UKŁADU MOCZOWEGO
  • STOP BARIEROM ARCHITEKTONICZNYM – SZPITAL DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO

Głosowanie trwa przez 14 dni. Szczegóły tutaj.

04 gru 2024
Aktualności
Agnieszka Natorska

Historia Pani Manii von Nida poruszyła ogólnopolskie media

Historia wzruszającego gestu Pani Manii von Nida, która przesłała 64 par własnoręcznie wykonanych skarpetek dla noworodków w naszym szpitalu, została zauważona także przez ogólnopolskie media. Dziękujemy za zainteresowanie i zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które przypominają o sile wspomnień i pięknie gestów płynących z serca.
Materiał TVP Szczecin oraz dzisiejsze wydanie Teleexpressu

02 gru 2024
Aktualności
Agnieszka Natorska

Centrum Zdrowia Psychicznego | ATAK PANIKI

BEZ PUKANIA

Pojawiają się nagle. Bez zapowiedzi, bez pukania, chyba że za pukanie uznamy kołatanie serca. Do tego duszność, utrudniony oddech, wzmożone fale potu, boląca głowa i klatka piersiowa, drżące dłonie, nudności, dekoncentracja, dezorientacja… Ataki paniki.

Pół biedy, jeśli taki atak to reakcja na konkretną, stresującą sytuację. Ze zidentyfikowanym wrogiem łatwiej walczyć i zazwyczaj tak właśnie jest. Mamy ogromny stres, mamy atak paniki. Bywa jednak, że pojawia się on nie tylko w sposób nieoczekiwany, ale i niewytłumaczalny, w sytuacjach, które trudno uznać za dyskomfortowe.

Kontekst kontekstem, zwyczajowo jednak ataki paniki objawiają się podobnie (patrz pierwszy akapit). Tu pełna zgoda. Trudniej robi się, jeśli chcemy porozmawiać o przyczynach.

Bo mogą być i genetyczne – co zdarza się niekiedy, gdy nasi rodzice zmagają (lub zmagali) się z depresją czy zaburzeniami lękowymi. I środowiskowe – jeśli w naszym otoczeniu wydarzyło się coś silnie stresującego, na przykład choroba czy śmierć, przemoc, nadużycia seksualne. I temperamentalne – jeśli jesteśmy osobami wysoce wrażliwymi czy neurotycznymi. A nawet fizjologiczne – jak nadczynność tarczycy czy hipoglikemia.

W tym zalewie groźnie brzmiących informacji jest i dobra. Możemy nauczyć się radzić sobie z atakami paniki, oswoić je, jakkolwiek dziwacznie to zabrzmi – nabrać w tym swego rodzaju wprawy.

Po pierwsze – nie należy z atakiem paniki wojować, bo to jedynie może poziom lęku i dyskomfortu wzmocnić. Dużo lepiej jest ów atak paniki zaakceptować, ze świadomością, że przecież za chwilę minie. Po drugie – oddech. Próba jego wyrównania, zapanowania nad nim może uczynić atak bardziej znośnym. Po trzecie – warto nadmiar energii wywołany paniką przekierować na inne tory, na przykład sportowe.

Jak widać, choć zdecydowanie nieprzyjemne, ataki paniki nie muszą być czymś dotkliwie nam zagrażającym. Są na nie sposoby, a przede wszystkim miejsca, do których warto się zgłosić, jeśli te epizody stają się powtarzalne i przybierają na mocy.

To naprawdę można wyleczyć!

Centrum Zdrowia Psychicznego
kontakt: 91 32 67 316 | czp@szpital-swinoujscie.pl

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję