BIPBIP

11 lut 2025
Aktualności
Agnieszka Natorska

Koordynator Pacjenta Onkologicznego | Onkowyprawki dla naszych pacjentów

Fundacja "Silni Sobą" powstała z inicjatywy Joanny Górskiej i Roberta Szulca, którzy z własnego doświadczenia wiedzą, jak trudny jest powrót do normalnego życia po chorobie onkologicznej. Tworzą programy systemowego wsparcia, łącząc opiekę psychologiczną, terapeutyczną i ruchową.

Dzięki staraniom Koordynatora Pacjenta Onkologicznego, Ewy Piskorskiej, pierwsze fundacyjne onkowyprawki trafiły już do naszych podopiecznych.

Serdecznie dziękujemy Fundacji "Silni Sobą" za ten niezwykły gest oraz za wspaniałą współpracę na rzecz pacjentów.

11 lut 2025
Aktualności
Agnieszka Natorska

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Czasem mały gest znaczy więcej niż tysiąc słów. W chorobie ważna jest nie tylko dobra opieka medyczna, ale też wsparcie – rodziny, sąsiada, przyjaciela. Dziś warto pomyśleć o tych, którzy mierzą się z trudnościami zdrowotnymi, i o tych, którzy się nimi opiekują.

Zatrzymajmy się na chwilę. Może ktoś obok potrzebuje rozmowy, uśmiechu, prostego "jak się czujesz?".

Bądźmy blisko.

10 lut 2025
Aktualności
Agnieszka Natorska

Centrum Zdrowia Psychicznego | SPOSOBY NA SZCZĘŚCIE

Całkiem łatwe

Czym jest szczęście? Co to znaczy być szczęśliwym? I jak to poczucie szczęśliwości uzyskać? Czy bycia szczęśliwym można się nauczyć? Wydawać się może, że na te pytania nie ma jednej odpowiedzi, wzoru, który porządkowałby te zagadnienia. Ilu ludzi, tyle definicji; tyle potrzeb, gdyż spełnione potrzeby mogą bez wątpienia dać poczucie szczęścia.

Okazuje się jednak, że psychologowie potrafią przybliżyć się do odpowiedzi na powyższe pytania, nadając im uniwersalnego charakteru. Przez lata pracując nad tym zjawiskiem, są w stanie opracować pewien schemat, którego realizacja ma pozwolić nam osiągnąć dobrostan psychiczny. A skoro o sposobach na szczęście wykłada się na Uniwersytecie Yale, jednym z najbardziej prestiżowych na świecie, może warto potraktować te tezy poważnie?

O tym, że sen wpływa na jakość naszego życia, wiemy od dawna. W Wielkiej Brytanii przebadano ponad 30 tys. osób i wnioski nasunęły się same. Regularny, dobry – 7-8 godzin – sen potrafi zrobić nam tyle samo dobrego co wygrana na loterii lub wielomiesięczna terapia. Poważnie! To naukowo dowiedzione! zresztą nie trzeba nam naukowych dowodów, sami wiemy najlepiej, jak nieznośni jesteśmy, gdy się nie wysypiamy. Trudno być radosnym i zadowolonym, będąc zmęczonym…

Pochwała wdzięczności – to takie proste. Niczym w skrzętnie zapisywanym dzienniku, notujmy co wieczór, co dobrego dał nam mijający dzień, za możemy być mu wdzięczni. I nie chodzi tu wcale o spektakularne sytuacje, jak awans w pracy czy zwycięstwo w maratonie. Liczą się te zwyczajne, codzienne rzeczy, jak miła rozmowa, dobry film, spacer z pieskiem czy odnalezienie poszukiwanych od kilku dni dokumentów. Wszystko, co sprawiło, że kąciki ust uniosły się nam w górę, warte jest odnotowania i… wdzięczności właśnie.

Serdeczność również jest w cenie i potrafi zdziałać istne cuda. O ile nam lepiej, jeśli w sklepie zostaniemy mile obsłużeni? O ile nam lepiej, gdy ktoś przywita nas uśmiechem zamiast skwaszoną czy obojętna miną? Życzliwość to skarb, a na dodatek nic nas nie kosztuje. Podobnie jest z uśmiechem. Wysiłek żaden, a efekty bezcenne. Bądźmy mili, uśmiechajmy się do ludzi jak najczęściej, a wtedy częściej będziemy się czuli dobrze. Po prostu.

Od blisko ośmiu dekad trwają na Harvardzie badania, które konsekwentnie wykazują, że to nie bogactwo czy sukcesy stoją za naszym poczuciem spełnienia, a jakość i moc związków, jakie tworzymy z innymi ludźmi. Im silniejsze, głębsze, trwalsze są nasze relacje, tym szczęśliwsi, bardziej bezpieczni i kompletni się czujemy. Wniosek nasuwa się sam. Dbajmy o ludzi, których mamy –  i chcemy mieć! – wokół siebie, pielęgnujmy uważnie te więzi i bezsprzecznie unikajmy tych, które nam nie służą, które są toksyczne. 

Tych kilka punktów wydaje się być całkiem prostych, możliwych do osiągnięcia. Z pewnością są to rzeczy, na które możemy mieć wpływ. Nie jest oczywiście tak, że cały wszechświat będzie nam zawsze sprzyjał i umilał żywot, tak to nie działa. Wciąż pozostanie szereg okoliczności, które w żaden sposób od nas nie zależą, a nasz dobrostan naruszają. Możemy jednak wpływać na to, jak na nie reagujemy, jak sobie z nimi radzimy. Z uśmiechem i jasnym umysłem będzie to zwyczajnie łatwiejsze.

kontakt: 91 32 67 316 | czp@szpital-swinoujscie.pl

07 lut 2025
Aktualności
Agnieszka Natorska

Uwaga, grypa!

Szanowni Państwo,
Ze względu na wzrost zachorowań na grypę uprzejmie prosimy o ograniczenie do minimum odwiedzin u pacjentów hospitalizowanych.

Ponadto prosimy o:
✅ Zakładanie maseczek na terenie szpitala, w tym w poradniach, Izbie Przyjęć oraz Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej.
✅ Dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z placówki oraz przed kontaktem z pacjentem.

Dziękujemy za Państwa zrozumienie i troskę o wspólne bezpieczeństwo. 

04 lut 2025
Aktualności
Agnieszka Natorska

Światowy Dzień Walki z Rakiem

W Polsce ponad 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową, a każdego roku przybywa nowych zachorowań. Wiele nowotworów we wczesnej fazie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne. Dlatego tak ważne w walce z nowotworami są regularne badania profilaktyczne.

Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, rak płuca i rak jelita grubego. Wśród kobiet to rak piersi, rak płuca oraz rak jelita grubego.

W naszych strukturach prężnie działa Koordynator Pacjenta Onkologicznego. Dane kontaktowe znajdują się tu. <-- klik

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję